Bazylia domowa uprawa

Stanowisko pod uprawę

Jeśli macie zamiar uprawiać bazylię w doniczce wybierzcie jej stanowisko słoneczne, gdyż potrzebuje ona dużo słońca. Uprawa bazylii w doniczce może być umiejscowiona na wschodnim balkonie lub parapecie, jednak wymaga co najmniej 5 godzin światła słonecznego lub 12 godzin światła sztucznego. W takim przypadku można doświetlać ją specjalną lampą.

Jaka gleba pod uprawę bazylii?

Bazylia potrzebuje żyznej gleby bogatej w składniki mineralne, która nie wysycha zbyt szybko. Dobra jest ziemia kwiatowa zmieszana z nawozem, ale wystarczy i zwykła ziemia ogrodnicza. Zioło to najlepiej wysiewać do doniczek z ziemią i piaskiem. Lubi lekko kwaśną glebę (pH waha się od 4.3 do 8.4). W okresie wzrostu powinno się ja nawozić co 8 dni. Bazylię w późniejszym okresie można podlewać biohumusem mniej więcej co 3 tygodnie. Bazylii nie nawozi się świeżym obornikiem.

Kiedy i jak wysiewać bazylię

uprawa bazylii z nasion

Uprawa bazylii z nasion w doniczkach pęczniejących

Bazylię rozmnaża się zazwyczaj za pomocą nasion. Jeśli posiadamy w naszym zbiorze ziół bazylię możemy wykorzystać kawałki pędów o wysokości 10 cm, dzięki czemu posiadamy dorodną roślinę o wiele wcześniej.

Nasiona bazylii sadzi się na głębokość 6 mm, które podlewamy umiarkowanie aż wykiełkują pierwsze roślinki (około 8 – 14 dni). Drobne nasionka bazylii można wysiewać przez cały rok, choć najlepiej nadaje się do tego wiosna.

Dobrym miesiącem na wysiew bazylii jest marzec.
Bazylia w doniczce najlepiej rośnie na wiosnę i lato, w pozostałym okresie trzeba liczyć się z tym, że roślina będzie rosła trochę gorzej.

Na początku zazwyczaj rośnie powoli, lecz po kilku miesiącach powiela liczbę swoich liści. Zawczasu przycinając wierzchołki pędów, roślina będzie naprawdę gęsta i przedłuży się jej żywotność. W czerwcu  bazylia powinna być już na tyle duża, abyśmy mogli przesadzić ją do większych doniczek.

Author: Marlena

Share This Post On

1 Comment

  1. Co zrobić, gdy moje bazylia kwitnie? To dobry czy zły znak?

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.