Bazylia domowa uprawa

Bazylia – uprawa, opieka i zbór

kwiatbazyli

Kwiat bazylii

Bazylia jest delikatnym ziołem, nie lubi chłodu oraz wilgoci. Podlewamy ją obficie rano lub wieczorem i unikamy nawadniania w dzień. W okresie letnim podlewamy ją codziennie. Pilnujemy, aby nie miała sucho oraz nie podlewamy jej z góry, zwilżamy tylko podłoże. Pamiętaj, żeby woda nie zostawała w podstawce. Jeśli chcesz, aby bazylia przetrwała zimę podlewaj ją w małych ilościach.

Zbiór pierwszych liści zaczynamy po 10-12 tygodniach. Wszystkie gatunki bazylii rozgałęziają się obficie i dobrze znoszą przycinanie. Po 6-8 tygodniach po przycięciu pędy dają drugi odrost gotowy do ponownego zbioru.

Idealna temperatura do rozwoju rośliny to 20- 25 stopni. Bazylia ginie w temperaturze 1-2 stopnie, gdy uprawiamy ją na balkonie musimy zabrać ją do cieplejszego pomieszczenia zanim temperatura spadnie poniżej 5 stopni.

Rozmnażanie bazylii i pozyskiwanie sadzonek
bazylia

Bazylia w doniczce

Na początku sierpnia, zanim pędy zakwitną roślinę przycinamy i przygotowujemy do rozmnożenia. Przycięte pędy wstawiamy do słoiczka z wodą i czekamy, aż się ukorzenią albo wsadzić do doniczki z ziemią. Aby przyspieszyć ukorzenianie się sadzonek oraz zapobiec wysychaniu, na doniczkę nałóż plastikową torebkę. Tak przygotowaną roślinę zostawiamy do momentu, aż się ukorzeni. Zrób też kilka dziurek, aby dostęp do świeżego powietrza był stały. Doniczkę najlepiej umieścić w ciepłym miejscu, gdyż bazylia uwielbia słońce.

Choroby bazylii

Bazylia jest rzadko atakowana przez choroby. Nie znosi zimna i już przy nieznacznych przymrozkach więdnie.

Czerniejące liście sygnalizują, że roślina została uszkodzona przez mróz. Najczęściej widać to po roślinach, które na jesieni przebywają jeszcze na dworze.

Bazylia nie lubi suchego podłoża. Należy pamiętać stale o podlewaniu, jeśli  jest w doniczce. Nie powinna być uprawiana w ziemi, która lubi wysychać. Plamy na liściach pojawiają się w czasie dużej wilgotności powietrza.

Trzeba uważać na przędziorka, przepędzimy go wyciągiem z czosnku.

Author: Marlena

Share This Post On

1 Comment

  1. Co zrobić, gdy moje bazylia kwitnie? To dobry czy zły znak?

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.