Sałata w doniczce na balkonie

Sałata w doniczce była kiedyś dla mnie abstrakcją. Kilka lat temu jak przeczytałam pierwszy artykuł o tym jak rośnie sałata na oknie, zapragnęłam mieć swoją. Od tamtej pory co roku wysiewam sałatę i mam ją przez cały rok. I uwierzcie mi świeża sałata zimą też jest możliwa. Sałata jest rośliną jednoroczną, a spożywamy jej liście, które różnią się kształtem, barwą i smakiem. Coraz więcej pojawia się odmian całorocznych. Wbrew pozorom sałata ma w sobie sporo wartości odżywczych, a dodatkowo jest niskokaloryczna, bo 100 g to tylko 12 kcal. Sałata witaminy, które w sobie posiada to istne bogactwo, m.in. witamina E i C, potas, żelazo, mangan, magnez, kwasy organiczne. Dzięki niej dostarczamy organizmowi antynowotworowych indoli, kwasu foliowego i witamin z grupy B.


Rukola

rukola

Stanowisko

Sałata na oknie to bardzo dobry pomysł. Kiełkuje ona najlepiej na dobrze oświetlonym stanowisku. Im więcej światła tym lepiej będą kiełkować, im większe się stają tym lepiej rosną w półcieniu. Jednak należy pamiętać, że nie lubi ona wysokich temperatur. Letnie uprawy zaleca się w zacienionym miejscu.

Gleba

Ziemia uniwersalna do warzyw. Bogata w próchnicę, żyzna, aby dobrze utrzymywała wilgoć. Najlepsze są gliniasto – piaszczyste. Dobrze nawiezione kompostem, albo obornikiem. Nie lubi ziemi piaszczystej i suchej.

Author: Marlena

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.