Sałata w doniczce na balkonie

Wysiew, czyli jak siać sałatę w doniczcesadzonki sałaty - 3.05.2015

Są różne sposoby na to jak i w czym wysiewać sałatę. Polecam wybierać więcej odmian sałaty, wtedy będziemy mieć różnorodność.
W lutym czy marcu możesz przygotować rozsady w warunkach domowych, które pomogą zebrać szybciej plony. Jak sadzić sałatę z nasion? To bardzo proste. Sałata nie potrzebuje dużych doniczek, wystarczą jej dość płytkie pojemniki, gdyż ma płytki system korzeniowy. Pamiętaj o wykonaniu drenażu na dnie doniczek. Ziemię w doniczkach wykładamy mniej więcej do 1 cm poniżej krawędzi. Na opakowaniach zazwyczaj zalecają zachować 30 cm odległość między roślinkami, jednak przy uprawie doniczkowej, gdzie najlepiej jest obrywać dolne listki przerwy mogą być około 5 cm. W ziemi robimy dziurki na około 5 mm. Gdy wysiejesz nasiona przykryj je 5 mm warstwą ziemi. Pojemnik lub doniczki najlepiej umieść w jasnym i ciepłym pomieszczeniu na czas kiełkowania. Najczęściej wysiewamy sałatę na wiosnę i jesień, gdyż nie lubi wysokich temperatur, nie rozwija główek, gorzknieje i wybija w pędy kwiatostanowe. Najlepsza temperatura dla niej to 15 stopni.
 Mała rada: jeśli chcesz, aby sałata szybciej wykiełkowała pokryj doniczkę folią spożywczą. Zrób w niej także małe dziurki, aby nadmiar wilgoci uchodził i nie wytwarzała się pleśń. Kiedy pojawią się pierwsze roślinki zdejmij ją.

Uprawa, podlewanie, zbiór – Jak długo rośnie sałata?

Sałata na balkonie

Sałata na balkonie


 Przygotowane rozsady wystarczy wsadzić do doniczek o średnicy 5 cm, jednak warto pamiętać, aby sałata miała już po 4-6 liści. Sałata, kiedy urośnie nie potrzebuje już tyle światła i możemy umiejscowić ją w półcieniu. Należy pamiętać o częstym nawadnianiu, gdyż susza prowadzi do gorzknienia liści. Podlewając uważaj na liście oraz z ilością wody, bo mogą zacząć gnić. Sałata ma krótki okres wegetacji i pierwsze liście zbieramy już po 6-8 tygodniach. Sałata nie lubi temperatur poniżej 6 stopni. Jeśli uprawiamy ją wiosną nie należy zostawiać jej na noc na dworze.

Jak pozyskać nasiona

Uprawa sałaty w doniczce również pozwala uzyskać nam własne nasionka. Wystarczy zachować kilka roślin, aby puściły pęd kwiatowy i wykształciły owoce. Najlepiej zostawić kilka roślinek z pierwszego siewu, aby nasionka zdążyły nam dojrzeć.
Najlepszą porą dnia na zbiór nasion jest ranek. Zbierając nasiona sałaty uważaj, aby nie poleciały z wiatrem. Warto zebrać jeszcze niedojrzałe owoce bądź gałązki z nimi, włożyć do papierowej torby oraz powiesić w suchym i przewiewnym miejscu, aby się obsypały. Nasiona sałaty przed przechowaniem muszą być dobrze wysuszone, aby nie złapały wilgoci. Nasiona takie przechowujemy w papierowych kopertach lub torebkach.

Author: Marlena

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.