Uprawa stewii w domu

Stewia od niedawna gości nie tylko na naszej małej uprawie, ale także na polskim rynku. Suszone liście stewii czy koncentrat ze stewii nie należą do najtańszych produktów. Suszone liście stewii kosztują ponad 1o złotych za 100g. Sadzonka stewii kosztuje około 6 – 7 złotych. Nasiona stewii są mniej więcej w tej samej cenie.

Domowa uprawa stewii

20141105_141135W Ameryce Południowej znana jest od 1500 lat. Stewia potrzebuje ok 8 tygodni, aby z nasionka wyrosła około 10 centymetrowa roślina. Nie mamy jednak pewności ile nasionek nam wykiełkuje. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup sadzonki, aby plony móc zbierać szybciej. Gdy ją kupiliśmy nie wyglądała najlepiej i miała kilka listków, ale wiedzieliśmy, że jak się nią zajmiemy odżyje. Wystarczyło regularne podlewanie i trochę biohumusu. Smak stewii jest nieco specyficzny, jednak można się do niego przyzwyczaić. Wiedząc, że 1 łyżka stewii zastępuje nam 8 łyżek cukru chetniej wprowadzamy tę roślinkę do naszego życia. Jedna roślinka potrafi zaspokoić zapotrzebowanie na cukier. Stewia jest rośliną, która korzystnie wpływa na nasze zdrowię. To kolejna motywacja, aby zmienić biały cukier na ten naturalny słodzik. Uprawa stewii w domu daje nam świadomość tego co spożywamy oraz ile chemii możemy uniknąć posiadając własną roślinkę.

20141105_141317

 

Stewia to roślina, która wiele nie wymaga w uprawie. Stewia nie wytrzymuje niskich temperatur. Od jesieni do wiosnny najlepiej trzymać ją w domu. W pielęgnacji stewii ważne jest regularne podlewanie. Trzeba pamiętać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża oraz pilnować by stewia nie była długotrwale zalana wodą. Należy od czasu do czasu podlewać biohumusem.  Stewia w domu  zaklimatyzowała się szybko. Wśród kamieni, ametystu i kryształu górskiego rośnie rewelacyjnie.

20141105_141253

Słodyczą rośliny możemy cieszyć się w każdej chwili mając stewię w doniczce. Możemy wykorzystywać świeże, a także suszone liście stewii, które są słodsze. Liście najlepiej zbierać zanim stewia zakwitnie. Liście stewii przed zakwitnięciem są najsłodsze.

20141105_141242

Stewię możemy wykorzystywać leczniczo, w diecie, w kosmetyce, a także w kuchni osładzając napary czy przetwory. Dietetycy polecają stewię zamiast słodzika. Pastę do zębów można ekstraktem ze stewii osłodzić. Herbata czy desery przyrządzane ze stewią smakują rewelacyjnie.

20141105_141229

Author: Marlena

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.