Uprawa pietruszki naciowej w doniczce

Kto nie używa pietruszki przez cały rok? Uprawa piertuszki w doniczce, takiej świeżej na kuchennym parapecie to cel nie jednego i nie tylko początkującego ogrodnika. Przy czym nie zawsze mamy możliwość używania pietruszki wyhodowanej bez chemii takiej ekologicznej, gdyż zioła jakie oferują nam supermarkety ciężko nazwać świeżymi, albo po prostu szybko nam więdną.  Podpowiemy jak tanim sposobem uzyskasz piękną roślinę kupując torebkę nasion.


Pietruszka – co należy o niej wiedzieć

Pietruszka uprawiana jest jako jednoroczna roślina, jednak należy do dwuletnich z rodziny selerowatych. Uprawa pietruszki naciowej nie jest wymagająca i może ją hodować każdy. Jednak jak każdej roślinie należy poświęcić jej trochę czasu i uwagi.

Pietruszkę możemy umiejscowić w ziołowym ogródku, jak i w skrzynkach kwiatowych. Pietruszka świetnie komponuje się z kwiatami, więc możemy wykorzystać ją także jako element dekoracyjny.

Pietruszka z liśćmi kędzierzawymi

Pietruszka z liśćmi kędzierzawymi

Pietruszka pochodzi z krajów śródziemnomorskich i Azji, mimo to jej uprawa przyjęła się w wielu krajach. Pietruszka naciowa jest niską byliną osiągającą wysokość około 25 cm. Roślina ta wytwarza wiązki korzeniowe bez wartości odżywczej.

Pietruszka naciowa wyróżnia się dwoma odmianami z liśćmi kędzierzawymi i gładkimi. Pietruszka z liśćmi gładkimi jest większa oraz posiada wyraźniejszy smak.

Stanowisko pod uprawę pietruszki

Pietruszka z liśćmi gładkimi

Pietruszka z liśćmi gładkimi

Najlepszym stanowiskiem pod uprawę pietruszki będzie miejsce w miarę słoneczne, jasne, ewentualnie pół cieniste oraz chłodne. W domowych warunkach, a także kiedy nie łatwo o słońce trzeba zapewnić jej około 12 godzin światła sztucznego.

Gleba

Pietruszka najlepiej rośnie na glebie o pH od 4,9 do 8,2. Nie akceptuje kwaśnego  podłoża. Uprawa pietruszki najlepiej wychodzi na ziemi żyznej, lekkiej, próchniczej, bogatej w składniki odżywcze i z dobrym drenażem. Na podłożu piaszczystym i ciężkim roślina rośnie źle.

Wysiew

Uprawa pietruszki naciowej w doniczce

Uprawa pietruszki naciowej w doniczce

Pietruszka szybciej wykiełkuje, jeśli przed wysiewem namoczymy nasiona co najmniej na jedną dobę w letniej wodzie. Nasiona siejemy nie za gęsto na głębokość 6 mm do 1,5 cm. Nie powinno się siać nasion głębiej niż 2 cm ze względu na jakość kiełkowania rośliny. Pietruszka wschodzi po około 2 – 3 tygodniach. Należy pamiętać, aby przez ten okres roślina miała wilgotno.

Jeśli chcemy zacząć uprawę pietruszki szybciej i zbierać plony wcześniej dobrze jest zrobić sadzonki. Uprawa pietruszki w gruncie zaczyna się pod koniec marca i w kwietniu. Pietruszkę najlepiej uprawia się po zbożach, pomidorach, ogórkach, fasoli i warzywach kapustnych.

Uprawa pietruszki, podlewanie i zbiór

Sadzonki pietruszki

Sadzonki pietruszki. Można takie wyhodować w doniczkach pęczniejących.

Uprawiając pietruszkę w doniczkach ziemię należy utrzymywać wilgotną. Szczególnie przez pierwsze 3 tygodnie od wysiewu podłoże nie powinno ulec przesuszeniu.

Nasiona pietruszki kiełkują już przy 3 stopniach. Wzrost roślin w początkowym okresie jest bardzo wolny. Należy uważać również z nawadnianiem rośliny, gdyż zbyt duża wilgotność zmniejsza plony oraz powoduje większy rozwój chorób. Pietruszka jest rośliną wytrzymałą na niskie temperatury, wytrzymuje do około -8 stopni. Uprawa pietruszki w gruncie wymaga spulchniania i odchwaszczania.Dodatkowym atutem uprawy pietruszki w doniczce jest możliwość zbiorów przez okrągły rok. W gruncie zbiory trwają od wiosny do jesieni.  Pietruszkę w ogrodzie ścinamy na jesień. Na okres zimowy należy okryć ją słomą. Pietruszkę naciową w doniczkach na zimę przenosimy do pomieszczeń.

Jak pozyskać  nasiona pietruszki

Kwiaty pietruszki

Kwiaty pietruszki

Pietruszka z własnych nasion jest zdrowsza, lepsza i bardziej odporna na choroby niż roślina z nasion kupnych, więc warto wytworzyć własne nasiona.

Pietruszka jako roślina dwuletnia kwitnie i wytwarza nasiona dopiero w drugim roku od jej wysiewu. Wytwarzanie liści zostaje hamowane, kiedy roślina zaczyna kwitnąć. Wytwarza wtedy zielonożółte bądź białozielone kwiaty.

Pietruszka kwitnie zazwyczaj w czerwcu i lipcu. W sierpniu lub wrześniu, gdy pędy zżółkną, a nasiona zbrunatnieją,ścinamy baldachy i wiążemy je w pęczki. Tak uzyskane „bukiety” wieszamy kwiatem w dół i dosuszamy w suchym, ciemnym miejscu. Podczas zimy nasiona wykruszamy.

Nasiona pietruszki zachowują zdolność kiełkowania 4 – 5 lat. Roślina kwitnąc wstrzymuje wzrost liści, więc jeśli chcemy cieszyć się liśćmi pietruszki przez dłuższy czas należy kwiaty usuwać.

Uprawa pietruszki – choroby i szkodniki
Pietruszka naciowa w doniczce na balkonie

Pietruszka naciowa w doniczce na balkonie

Najczęściej atakują roślinę mszyce i zgorzel koronowa. Najlepszym sposobem na pozbycie się szkodników jest prysznic wodny, można także spryskać naparem z pokrzywy bądź czosnku. Obecność nicieni może być przyczyną obniżenia plonów oraz pogorszenia jego jakości.


Author: Marlena

Share This Post On

1 Comment

  1. Pietruszkę dzielimy na dwie grupy, pierwsza to pietruszka korzeniowa, druga naciowa. Wspomniane właściwości maja zastosowanie w przypadku pietruszki korzeniowej – tej której korzeń dodajemy np. do zupy 🙂
    Druga grupa tych roślin to pietruszki naciowe, w polsce dostepnych jest kilkanaście odmian z czego przynajmniej 5 doskonale nadają się do uprawy przy długości okresu wegetacyjnego w naszym kraju. Pietruszka korzeniowa ma bardziej intensywny aromat – liście zawierają więcej olejków eterycznych. Doskonała jako przyprawa do sałatek, kanapek czy zup. Ma bardzo dużo witamin, które są łatwo przyswajane przez nasz organizm. Mało tego pozostawione korzenie na zimę odbijają już wczesną wiosną i mamy świeżą natkę. Polecam pietruszkę bo to zapomniane a jednocześnie bardzo cenne źródło wszelkich witamin

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.