Wyhoduj pikantną rukolę na balkonie

Rukola w doniczce na balkonie? Zastanawialiście się kiedyś nad tym co może Wam dać własna uprawa ? Uwierzcie uprawa tej rośliny jest tak łatwa, że każdy z Was może wyhodować swoje bogactwo smaków.Smak rukoli wyhodowanej w domu jest niezastąpiony i wyraźniejszy, niż tej zakupionej w supermarkecie. Nie ma na co czekać.


Rukola – krótka charakterystyka

kwiatrokietty

Kwiat rokietty siewnej

Rukola pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego i rośnie dziko we Włoszech czy Francji, jednak z łatwością uprawiamy ją na naszych terenach. Zauważyliście kupując rukolę skąd ona jest sprowadzana?

Najczęściej jest ona paczkowana i sprowadzana z krajów południowych. A czy wielkim wysiłkiem jest zakupić torebkę nasion, ziemię i skrzyneczkę?Uwieżcie że efekt smakowy jest nieporównywalny.

Przy zakupie nasion ważne należy zwrócić uwagę, aby nie pomylić rukoli (Rucola selvatica) z rokiettą siewną(Eruca sativa). Jednak wielu dystrybutorów nasion sprzedaje pod nazwą rukoli właśnie nasiona rokietty. Rokietta wyglądem bardzo przypomina rukolę, lecz jest jednoroczna, bardziej pikantna, o białym kwiatostanie oraz jej nasiona są większe.

Liście rukoli potrafią mieć około 20 – 30 centymetrów, które są ciemnozielone, poszarpane, wąskie, soczyste i układają się w charakterystyczną rozetę, a jej uprawa może być wieloletnia. Kwiaty rukoli są koloru żółtego.
Uprawa rukoli podobna jest do uprawy sałaty czy roszponki, dlatego mogą one rosnąć obok siebie.

Stanowisko pod uprawę

Rukola najlepiej nam rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Rukoli nie powinno się uprawiać po roślinach kapustnych, gdyż jest duże prawdopodobieństwo ataku tych samych szkodników, jak i podatności na te same choroby.Uprawa rukoli w lato powinna odbywać sie w miejscu półcienistym i najlepiej udaje się, gdy wysiewamy ją w małych ilościach.

Uprawa rukoli, czyli jaka gleba najlepsza

Wybierając glebę pod uprawę wystarczy zaopatrzyć się w ziemię uniwersalną, gdzie odczyn będzie zbliżony do obojętnego. Rukolę uprawia się na glebie żyznej, zasobnej w składniki mineralne, wtedy rośnie nam bujna i duża. W niektórych przypadkach ziemia może być gliniasto – piaszczysta. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i  utrzymywać wilgoć.

Jeśli chcecie mieć lepsze zbiory warto od czasu do czasu użyźniać glebę. Możecie podlewać ją wtedy rozcieńczonym biohumusem.

Kiedy i jak wysiewać rukolę?

Uprawa rukoli w doniczkach torfowych

Uprawa rukoli w doniczkach torfowych

Rukolę wysiewamy od wczesnej wiosny do późnego lata. W domu możemy uprawiać ją przez cały rok. Do uprawy rukoli nadają się najlepiej chłodne pory roku, czyli wiosna i jesień.

Jeśli chcesz mieć świeże liście przez cały czas, wysiewaj rukolę co 2-3 tygodnie. Pamiętajcie, że na początku wzrostu rukola potrzebuje sporą ilość światła.

Rukola rośnie szybko, od wysiewu kiełkuje po około tygodniu. Warto wysiewać ją w odstępach co 6 cm co pozwoli nam uniknąć przerywki. Sprzyja jej stanowisko przy pomidorach, sałatach, a także przy truskawkach. Ze względu na wysoką odporność na niskie temperatury, można ją hodować do przymrozków.

Rukolę należy regularnie podlewać. Zbyt wilgotna gleba powoduje, że roślina gnije. Natomiast, gdy podłoże jest zbyt suche liście rukoli stają się gorzkie.

Zbiór rukoli

uprawa rukoli w doniczce

Uprawa rukoli w doniczce

 

Po kilku tygodniach uprawa rukoli owocuje nam pierwszymi listkamki.Najlepiej wtedy obrywać zewnętrzne listki, aby górne mogły rosnąć dalej w formie rozety. Zanim pojawi się pęd kwiatostanowy, zbieramy  dolne liście co 4-5 dni. Warto pamiętać, że młodsze liście są najmaczniejsze.

Rukola kwitnie w czasie upalnych dni, pod tym względem jest podobna do sałaty. Zanim roślina zakwitnie można ściąć ją całą i pozostawić do odrośnięcia. Takie postępowanie powoduje większe plony, wtedy liście rukoli rosnąc nabierają silniejszego, ostrzejszego smaku.

Zbiór nasion, a rozmnażanie rukoli
kwiat rukoli

Kwiat rukoli

Po kilku tygodniach intensywnego wzrostu można ściąć całą roślinę do ponownego wzrostu albo pozostawić do wyrośnięcia pędów kwiatowych. Łodygi mogą osiągać nawet do 90 cm, a na szczycie pojawiają się kwiaty, które można zostawić, aby dojrzały i zyskać własne nasiona na następną uprawę rukoli.

Smakosze mogą wykorzystać kwiaty w sałatce. Po przekwitnięciu pojawiają się strąki i zawiązują się nasiona, które dojrzewają dość długo. Warto zebrać je wczesniej, kiedy robią się brunatnobrązowe i dosuszyć w ciemnym, przewiewnym miejscu. Aby oddzielić łuski od nasion warto przesiać je przez sito. Nasiona rukoli przechowywujemy w papierowej torebce bądź lnianym woreczku.

Choroby

Na naszej uprawie rukoli musimy liczyć się z tym, że czasem potrafią dopaść ją różne choroby. Rukola często pada ofiarą pchełek ziemnych. Dziurawią one jej liście, osłabiają jej wzrost, powodują jej zasychanie. Ziemię warto okryć włókniną ziemną, aby zapobiec pojawieniu się pchełek.

Author: Marlena

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.